دانشجویان شنوایی شناسی همدان

چه کسی باید به یک ادیولوژیست مراجعه کند؟

 

پرسشهای ذیل به شما در تعیین وجود کاهش شنوایی و نیاز به انجام آزمایشهای شنوایی سنجی کمک خواهد کرد:

1- آیا در شنیدن مکالمات تلفنی مشکل دارید؟
2- آیا هنگام برقراری مکالمات تلفنی با یک گوش بهتر از گوش دیگر می شنوید؟
3- آیا در دنبال کردن مکالمات هنگامیکه دو یا چند نفر همزمان صحبت می کنند مشکل دارید؟
4- آیا دیگران از اینکه شما صدای تلویزیون را خیلی بلند می کنید ، شکایت دارند؟
5- آیا به سختی صحبتهای دیگران را متوجه می شوید؟
6- آیا در محیطهای پر سرو صدا برای شنیدن مشکل دارید؟
7- آیا در محیط رستوران برای شنیدن مشکل دارید؟
8- آیا در گوشهایتان درد یا صدای سوت و یا احساس سرگیجه دارید؟
9- آیا مکرراً از دیگران می خواهید صحبتهایشان را تکرار کنند؟
10- آیا اعضای خانواده یا همکارانتان به شما تذکر می دهند که متوجه مطالب گفته شده نشده اید؟
11- ایا صحبتهای دیگران را اشتباه متوجه می شوید و پاسخهای نامربوط می دهید؟
12- آیا در شنیدن صحبتهای کودکان و خانمها مشکل دارید؟
13- ایا دیگران از اینکه شما صحبتهایشان را درست متوجه نمی شوید ، ناراحت هستند؟

  • اگر به بیش از 2 سوال از سوالات فوق پاسخ مثبت داده اید ، می بایست توسط یک ادیولوژیست آزمایش شوید.

  • شما می توانید از طریق تماس تلفنی یا ایمیل جهت تعیین وقت در یکی از مراکز شنوایی زنجیره ای اقدام کنید.
     

+ نوشته شده در  شنبه ۲۱ فروردین۱۳۸۹ساعت 7:35  توسط نگار  | 

پارگی پرده ی گوِِِش

 پارگی پردۀ گوش

پرده گوش در مواردی ممکن است دچار پارگی شود که  میتوان از موارد زیر نام برد :

1- دستکاری گوش

2-وارد آمدن سیلی به گوش

3- ورود ذرات جوشکاری به داخل کانال گوش و برخورد کردن آن به پرده گوش

4- ورود آب با شدت به گوش مثل مواردی که بدنبال بازیهای آبی روی میدهد   

5-بدنبال عفونت گوش داخلی

6-بدنبال عدم کارکرد مناسب شیپور استاش مثل پارگی هایی که  متعاقب سفرهای هوایی روی میدهد.

                                                           *******************************

اگر شدت سیلی وارده به گوش زیاد باشدو  سیلی کاملا روی لاله گوش وارد شود به نحوی که  باعث شود هوای داخل کانال گوش کمپرس شود ، این کمپرس هوای داخل مجرای گوش خارجی باعث پاره شدن پرده گوش میشود که در ابتدا با درد همراه است اما بعداز دقایقی بیمار درد نخواهد داشت و از کاهش شنوائی و گرفتگی گوش شکایت دارد . معمولا این نوع پارگی های پرده گوش ، خودبخود در عرض چند هفته جوش میخورد و عوارض بر جای نمیگذارد مشروط بر اینکه تا هنگام جوش خوردن، گوش دچار عفونت نشود لذا بهتر است که بیمار بمنظور پیشگیری از عفونت از آنتی بیوتیک خوراکی استفاده کند ، و از وارد شدن آب  به داخل مجرای گوش جلوگیری کرده و از ریختن قطره دارویی به داخل کانال گوش اجتناب  کند.

سیر بهبود پارگی پرده ناشی از دستکاری گوش مثل پارگی که بعد از وارد کردن گوش پاک کن به قسمتهای عمقی کانال گوش روی میدهد ، شبیه پارگی ناشی از وارد آمدن سیلی به گوش است.

در مواردی که ذرات جوشکاری به پرده گوش برخورد کند چون باعث سوزاندن لبه های پارگی میشود معمولا پارگی برای همیشه باقی است و خودبخود ترمیم نخواهد شدو در صورت لزوم  بیمار باید تحت عمل  جراحی ترمیم پرده گوش (میرنگوپلاستی) قرار گیرد.

در مواردی که پارگی ناشی از ورود آب با شدت به داخل گوش است معمولا این برخورد به غیر از پارگی پرده گوش باعث آسیب دیدن استخوانچه های داخل گوش میانی میشود و با عفونت همراه است و معمولا برای ترمیم نیاز به جراحی است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۹ فروردین۱۳۸۹ساعت 10:34  توسط نگار  | 

کری ناگهانی...

   کری ناگهانی

كري ناگهاني حالتي است كه فرديكه شنوائيش طبيعي است بطور ناگهاني قسمتي يا تمام شنوائي يك يا هر دو گوشش را از دست ميدهد.از هر 5000 نفر در طي يك سال يك نفر به اين مشكل دچار ميشود.اين كاهش شنوايي معمولا يك طرفه است و ممكن است با وزوز گوش يا سرگيجه موقتي همراه باشد كه سرگيجه در عرض يك هفته برطرف ميشود.معمولا فرد بعد از بلند شدن از خواب متوجه سنگيني گوشش ميشود . در مواردي نيز ممكن است بيمار بدليل وزوز گوش از خواب بيدار شود.
سير كاهش شنوايي سريع است به طوريكه معمولا در عرض چند روز يا چند ساعت و يا بطور اني به ميزان زيادي از شنوائي فرد كاسته ميشود.هر چند دلايل مختلفي را براي پيدايش كري ناگهاني ذكر ميكنند اما در اكثر موارد دليل خاصي براي ان پيدا نميشود.
شنوايي يك سوم از مبتلايان به تدريج به حد نرمال برميگردد.كاهش شنوائي در حدود نيمي از مبتلايان به تدريج بهتر ميشود اما به حد قبلي بر نميگردد.ومتاسفانه در يك چهارم افراد كاهش شنوائي هيچ بهبودي نخواهد داشت .اگر شروع كاهش شنوايي با سرگيجه شديد همراه نباشد و ميزان كاهش شنوايي كامل نباشد احتمال بهبودي بيشتر است .هر چقدر زمان شروع علايم تا شروع بهبودي طولاني تر باشد احتمال بهبودي كمتر ميشود.همانطور كه سير شروع بيماري سريع است سير بهبود ان نيز سريع است يه طوريكه وقتي كه بهبودي شروع ميشود در عرض چند روز بهبودي كامل ميشود. مبتلايان به كاهش شنوايي بلافاصله بعد از تشخيص بايد تحت درمان دارويي قرار گيرند.براي برطرف كردن اين مشكل درمان جراحي و جود ندارد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۹ فروردین۱۳۸۹ساعت 10:21  توسط نگار  | 

عامل مهم ایجاد کم شنوایی پایدار در کودکان

علمی آموزشی. پزشکی. شنوایی
تهران- عضو کمیته علمی دومین کنگره ملی شنوایی شناسی و آلودگی صوتی با اشاره به تحقیقات علمی گفت: آلودگی‌های صوتی و زندگی در محیطهای پر سر و صدا و نویز یکی از مهمترین عوامل ایجادکننده کم شنوایی پایدار در کودکان است.

دکتر بهرام جلایی شنوایی شناس در آستانه برگزاری دومین کنگره ملی شنوایی شناسی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: نتایج آخرین روش‌های تشخیص و درمان کم شنوایی در کودکان در دومین کنگره ملی شنوایی شناسی و آلودگی صوتی ایران که از اول تا سوم اردیبهشت ماه امسال برگزار می‌شود، مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

وی گفت: نویز یا صدای اضافه یکی از عوامل خطرناک خارجی برای سلامت شنوایی کودکان است و والدین باید از قرار دادن کودک در محیطهای پر سر و صدا خودداری کنند.

این شنوایی شناس مهمترین عامل توانبخشی کودکان کم شنوا را تشخیص زودرس و مداخلات زود هنگام درمانی بیان کرد و افزود: با افزایش سطح آگاهی والدین از اقدامات تشخیصی می‌توان از کم شنوایی‌های پایدار در کودکان پیشگیری کرد.

جلایی ، عوامل مادرزادی، زردی پس از زایمان و استفاده از آنتی بیوتیک پس از عفونت‌های دوران اول زندگی کودک را به عنوان مهمترین عوامل ایجاد کننده کم شنوایی کودکان دانست و گفت: عدم واکنش نوزاد به صداها و عدم صدا سازی کودک در فاصله ‪ ۹‬تا ‪ ۱۸‬ماهگی ، مهمترین راه شناسایی زودهنگام کم شنوایی در کودکان توسط والدین است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام مشاوره‌های ژنتیک قبل از ازدواج ، انجام آزمایش‌های خون قبل از بارداری، تغذیه مناسب، استفاده کمتر از داروها در سه ماهه اول بارداری و مراجعه به مراکز تخصصی بررسی وضعیت شنوایی کودکان را از جمله مهمترین راههای کاهش معلولیت‌های شنوایی بیان کرد.

وی تصریح کرد: طرح‌های غربالگری که امروزه در دنیا از بدو تولد برای نوزادان اجرا می‌شود در ایران از زمان ورود کودک به مدرسه انجام می‌شود، در حالی که این امر به عنوان مهمترین راهکار برای شناسایی و مداخله زودهنگام جهت درمان‌های توانبخشی برای کودکان و همچنین کاهش معلولیت‌های پایدار شناخته می‌شود.

دومین کنگره ملی شنوایی شناسی و آلودگی صوتی ایران با همت گروه شنوایی شناسی دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران و انجمن علمی شنوایی شناسی ایران از اول تا سوم اردیبهشت ماه ‪ ۱۳۸۹‬در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۹ فروردین۱۳۸۹ساعت 9:54  توسط نگار  | 

" تنها صدا نيست كه مي ماند "

تنها صدا نيست كه مي ماند
دنياي آنها دنياي سكوت است. دنيايي كه دروغ و ناسزا در آن جايي ندارد؛ اما مي توان كاري كرد تا كسي به آن دنيا پا نگذارد. مي توان زندگي را نيز براي آنها كه اين وضعيت را دارند آسان تر كرد.    شنوايي يكي از حواس برتر انسان است. محروم بودن از حس شنوايي فقط به مفهوم نشنيدن صدا نيست، بلكه ماحصل اين محروميت، موجب دست نيافتن به بسياري از تجربيات مفيد و اميد بخش زندگي فردي و اجتماعي مي شود تا جايي كه ممكن است فرد را از مسير موفقيت دور كند.
        براساس آمار سازمان بهزيستي، تعداد ناشنوايان و كم شنوايان ثبت شده كشور حدود 500 هزار نفر است، البته به دليل دسترسي نداشتن به تمامي مناطق روستايي، امكان ارائهآمار دقيق از آناندر كشور وجود ندارد.
    
    نقش خانواده ها
    يكي از مهم ترين مسائل در زندگي كودكان ناشنوا شيوه برخورد خانواده با آنان است. نحوه رفتار اعضاي خانواده با كودك ناشنوا، در رشد عاطفي، سازگاري اجتماعي، آمادگي آموزش مهارت هاي زباني و تحصيل او بسيار مهم و حياتي است.    
    ورزش و ناشنوايان
    در باب اهميت ورزش، بسيار سخن گفته شده است. ورزش، عامل سلامت جسم و روح انسان است. در اين موضوع تفاوتي ميان شنوايان و ناشنوايان نيست. 
 . براي دستيابي به اين اهداف، فدراسيون بين المللي ناشنوايان از سال 1924 ميلادي (85 سال قبل) گشايش و كار خود را آغاز كرده است. در حال حاضر 84 كشور جهان در اين فدراسيون عضويت دارند. مسابقه هاي ورزشي اين فدراسيون در حال حاضر با عنوان بازي هاي المپيك ناشنوايان هر 4 سال يك بار و بازي هاي آسيايي هر 3 سال يك بار در يكي از كشورهاي جهان برگزار مي شود.     فدراسيون ورزش هاي ناشنوايان جمهوري اسلامي ايران نيز از سال 1334 رسما كار و فعاليت خود را آغاز كرده است و در سال 1957، به عضويت فدراسيون جهاني ناشنوايان درآمد.     
        
    روزي براي شنيدن
    2 تا 8 مهر ماه هر سال به عنوان هفته جهاني ناشنوايان نامگذاري شده است. علت نامگذاري اين هفته مصادف با هفته آخر سپتامبر گراميداشت سالروز فوت دكتر شراير است. وي اولين رئيس ناشنواي فدراسيون ناشنوايان و دانشگاه گالوت بود. خوشبختانه در سال 80 شوراي فرهنگ عمومي با پيشنهاد روز 8 مهرماه به عنوان روز جهاني ناشنوايان در ايران موافقت كرد و از آن سال تاكنون اين مراسم در ايران نيز برگزار مي شود.     
       مراقبت از گوش
    رئيس انجمن علمي شنوايي سنجي استان اصفهان معتقد است: عوامل اكتسابي علاوه بر عوامل مادرزادي، سالانه 20 درصد آمار ناشنوايان كشور را افزايش مي دهد. رحمت الله علي حسيني تصادفات، حوادث ناشي از كار، استفاده از برخي از قرص ها در دوران بارداري، مننژيت، جنگ، استفاده مستمر از موبايل و ضرب و جرح را از موارد شايع در افزايش عوامل اكتسابي در افزايش ناشنوايي مي داند.     دنياي سكوت
    پائولو كوئيلو در جايي مي گويدزباني وجود دارد كه از واژه ها فراتر است. اگر كشف رمز اين زبان بي كلام را بياموزي مي تواني جهان را كشف رمز كني. ناشنوايان انسان هاي پاك و صادقي هستند و به دليل اين كه نمي شنوند، عكس العمل هاي ساده و بي آلايشي دارند و چون حس شنوايي آنها ضعيف است، ساير حواس آنها قوي تر است. ناشنوايان بهتر از آدم هاي معمولي مي بينند و بهتر از آنها زندگي را لمس مي كنند.
    ناشنوايان عكس العمل هاي ديگران را هم خيلي خوب درك مي كنند زيرا احساسات آنها بسيار قوي تر از آدم هاي عادي است
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۷ فروردین۱۳۸۹ساعت 13:2  توسط نگار  | 

چند مطلب جالب!

سلام.

یک مطلب مفید برای همه: آیا می دانید شنوایی نوزادان را با کمک تکنولوژی جدید حتی در بدو تولد می توان تعیین نمود.

در حال حاضر در بسیاری از زایشگاه های ما شنوایی نوزادان در همان روزهای اول تولد آزمایش می شود. چنانچه این آزمون بر روی کودکی انجام نگرفته والدین کودک می توانند با راهنمایی پزشک اطفال و یا مستقیما به شنوایی شناسان مراجعه کنند. شیوع کم شنوایی حدود 2 تا 3 مورد در 1000 تولد تخمین زده شده است. با تشخیص به موقع و زودهنگام کم شنوایی در کودک می توان بسیاری از عواقب کم شنوایی در کودک را کاهش داد.

مطلب آخر برای همکاران اینکه همایش جامع گروه پزشکی از طرف سازمان نظام پزشکی در شهریورماه برگزار می شود. شرکت در این همایش دارای امتیاز بازآموزی برای شنوایی شناسان می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت سازمان نظام پزشکی  http://www.irimc.org    یا سایت انجمن www.iaoa.ir مراجعه کنید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۶ فروردین۱۳۸۹ساعت 16:9  توسط نگار  | 

تبریک...

سلام دوستای خوبم...                                                                                                                                                                                            منم به نوبه ی خودم سال نو و جهانی شدن این رسم زیبا و دیرینه رو به همه ی دوستای گلم تبریک میگم.                                                                                                                                    امیدوارم همه ی ما ایرانی ها سالی سرشار از موفقیت و سلامتی و شادی داشته باشیم..................  ما که آمدن بهار سرسبز را جشن میگیریم غافل از اینکه به خزان نزدیک شدن عمرمان را جشن میگیریم!!!!!!                                                                                                                            موفق و شاد و سربلند باشید......زیر سایه ی صاحب بهاران و روزگاران سبز..........
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۶ فروردین۱۳۸۹ساعت 15:51  توسط نگار  | 

Meniere's disease

بيماري منيير يك اختلال نادر است كه در آن ميزان مايع در گوش داخلي بطور متناوب زياد ميشود. افزايش فشار گوش داخلي، عضو شنوايي و تعادل را خراب كرده و باعث ايجاد شنوايي غيرعادي و دوران سرميشود كه در موارد شديد ممكن است باعث زمين خوردن شخص شود.

ادامه مطلب در ادامه مطلب!


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۵ فروردین۱۳۸۹ساعت 10:26  توسط میترا  |